Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  EĞİTİM BİRİMİ

  YETİŞKİN EĞİTİMİ

  Eğitim-öğretim çalışmaları ile sosyal-kültürel ve sportif faaliyetler Standartlar Sistemi çerçevesinde Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak kurumlara gönderilen “eğitim haritası” kapsamında yürütülmektedir. Bu hizmetler Kurum Öğretmenleri ve  eğitim öğretim servisi personelleri tarafından yürütülmektedir.

  EĞİTİM-ÖĞRETİM ÇALIŞMALARI

  Yetişkin I. ve II. Kademe Eğitimi Başarı Kursları: Kurumumuzda okuma yazma bilmeyen veya yetişkin II. kademe eğitimi başarı belgesi bulunmayan 65 yaş altı, sağlık durumu elverişli genç ve yetişkin hükümlü ve tutuklular için yetişkin I.ve II. kademe eğitimi başarı kursları açılmaktadır. Bu kurslar Esenler Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu işbirliğinde yürütülmektedir.


  AÇIK İLKÖĞRETİM OKULU VE AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ

  Kurumumuzda Açık İlköğretim Okulu ve Açık Öğretim Lisesi’nde okumak isteyen tüm hükümlü-tutuklulara yardımcı olunarak eğitimlerine devam etmeleri sağlanmaktadır. Kayıt işlemleri ,kitap hizmetleri ve sınavları eğitim birimi tarafından yürütülmektedir.


  AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ

  Açık Öğretim Fakültesi’ne kayıtlı öğrencilerin kayıt işlemleri ve sınavlarına katılmaları kurumumuz tarafından sağlanmaktadır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ve Millî Eğitim Bakanlığı Tarafından Yapılan Sınavlar: Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen YGS,LYS,ALES, KPSS,KPDS,MTSAS vb. sınavlar kurumumuzda yapılmaktadır.

  HAZIRLIK KURSLARI


  Hükümlü veya tutuklu öğrencileri AİO, AÖL, YGS, LYS ve AÖF gibi sınavlara hazırlamak, başarı oranlarını artırmak ve bu tür sınavlarda gerekli olan bilgiyi ve motivasyonu sağlamak için hazırlık kursları açılması için çalışmalar devam etmektedir.


  YÜKSEK ÖĞRETİM ÇALIŞMALARI

  Herhangi bir yüksek öğretim kurumuna devam ederken tutuklanan veya hüküm giyen öğrencilerin ya da ceza infaz kurumundayken üniversite sınavını kazanan hükümlü ve tutukluların okullarının kabul etmesi durumunda sınavlara katılmaları sağlanmakta ve kayıt işlemleri yapılmaktadır.


  DİN HİZMETLERİ VE AHLAKİ GELİŞİM

  Din ve ahlâk bilgisi dersleri, 30.3.2001 tarihinde imzalanan “Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı Arasında Tutuklu ve Hükümlülerin Dinî ve Ahlâkî Gelişmelerini Sağlamaya Yönelik İşbirliği Protokol”ü ve 26.9.2002 tarihli “Adalet Bakanlığına Bağlı Ceza ve Tutukevlerindeki Tutuklu ve Hükümlülere Verilecek Din ve Ahlâk Bilgisi Müfredatı” da dikkate alınarak Sultangazi İlçe Müftülüğü tarafından görevlendirilen vaizlerce yürütülmektedir. Şu anda kurumumuzda 2 vaiz görev yapmaktadır.

  İŞ VE MESLEK EDİNDİRME KURSLARI

  İş ve meslek eğitimi, hükümlü ve tutukluların verimli, üretken bireyler olarak toplum yaşamına uyumlarını sağlamak, salıverilmelerinden sonra gelir getirecek bir meslek edinmelerine yardımcı olmak amacıyla uygulanmaktadır. Kurslar Esenler Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu ile İSMEK İşbirliği ile açılmaktadır.


  KÜTÜPHANE FAALİYETLERİ

  Kütüphane faaliyetleri, Ceza İnfaz Kurumları Kütüphane ve Kitaplık Yönergesine göre yürütülmekte olup tüm odalarda kütüphane listesi bulunmakta ve haftada bir kitap dağıtımı yapılmaktadır.

   

  Adres

  15 Temmuz, Mahallesi, Eski Edirne Asfaltı üzeri. No:419, 34250 Esenler/İstanbul

  Telefon

  0212 538 50 56 - 0 212 617 52 20

  FAKS: 0 212 537 96 70

  E-Posta

  metris.1nttcikisaretadalet.gov.tr